Ana sayfa » Sağlık » Sigara vitaminsizliğe neden oluyor
Sağlık

Sigara vitaminsizliğe neden oluyor

A vitamini yüze canlı bir görüntü verir, C vitamini bağışıklığı, D vitamini kemikleri kuvvetlendirir. Sigara içenlerdeyse vitamin ve minarel oranı süratli şekilde düşer.

Bedenimize oldukça sayıda zararı bulunan derhal her hastalığın nedenini oluşturan sigara, beslenmemizi de negatif etkiliyor. Sigara kullanımı vücuttaki vitamin ve mineral dengesinde de bozulmaya sebep oluyor. Bu yüzden sigara kullanan bireylerin sık sık vitamin ve mineral değerlerini denetim ettirmesi gerekiyor.

HASTALIKLARI TETİKLİYOR

Sigaranın içindeki zararı dokunan maddelerin başlangıcında ‘nikotin’in geldiğini belirten Beslenme ve Rejim Uzmanı Duygu Çetin, “Nikotin metabolizmanın hızlanmasında etkili olan bir madde olduğundan sigarayı bırakan kişilerde çoğu zaman kilo artışı da meydana geliyor. Günde bir paket sigara içmekle averaj 250 kcal enerji harcanıyor. Sigarayı bırakanlardaki azalan metabolizma hızı kişileri strese ve iştah artışı olacak düşüncesine sokar. Bu yüzden bir çok şahıs bu stresle nasıl baş edeceğini bilemediğinden ve kilo alma endişesinden sigarayı bırakmayı başaramıyor. Sigarayı bıraktıktan sonraki dönemde kafi ve dengeli beslenerek, kilo almadan bu süreci atlatmak mümkün. Öte taraftan birçok hastalığı tetikleyen sigara aldığımız besinlerin içindeki vitamin ve mineralleri de öldürüyor. Bu eksikliği önlemek adına da doğru gıda tercihleri yapmak büyük ehemmiyet taşıyor” dedi ve şu detayları verdi.

DAHA CANLI BİR GÖRÜŞ İÇİN ‘A’ VİTAMİNİ 

 

Bazı araştırmalara nazaran sigara içenlerde A vitamini eksikliği görülüyor. Bu durum görme duyusunda azalmaya ve ciddi göz problemlerine sebep olur. Ek olarak solunum bozukluklarına ve hava keseciklerinde azalmaya zemin hazırladığından, akciğerlerde oksijen kapasitesini azaltıp nefes almada güçlüğe sebep olabilir.

GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN ‘C’ VİTAMİNİ 

 

C vitamini vücudu enfeksiyon ve bakterilerden korumuş olan, dokuları bir arada tutan protein olan kolajenin sentezinde vazife alan önemli bir vitamindir. Fakat sigara kullanımı, C vitamini emilimini etkilemenin yanı sıra ihtiyacını da artırır. Sigara içen bireylerde C vitamini ihtiyacı içmeyenlere oranla yüzde 30 daha fazladır.

DAHA SERT KEMİKLER İÇİN ‘D’ VİTAMİNİ 

D vitamininin vücuttaki ilk görevi kalsiyum emilimini hızlandırmasıdır. Çoğu zaman kalsiyum alımıyla bağlantılı olduğu düşünülse de kuvvetli kemikler D vitaminine de gereksinim duyar. Şu sebeple kalsiyum bağırsaklardaki emilimi esnasında D vitaminine muhtaçtır. Kafi D vitamini olmadığında kemikler güçsüzleşir ve vücut; diyabet, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, MS, sedef hastalığı, tip 1 diyabet ve depresyon benzer biçimde hastalıklara eğilimli hale gelir. Sigara tüketimi de D vitamininin emilimini direkt etkileyerek kemiklerin güçsüzleşmesine zemin hazırlar.

DAHA GÜÇLÜ BİR DİŞ YAPISI İÇİN ‘KALSİYUM’ 

 

Kalsiyumun en önemli görevi, kemik ve dişlerin sağlıklı gelişimini sağlamaktır. Sadece  sigara içen bireylerde bu emilim mekanizması negatif etkilendiğinden kemik kayıpları hızlanmakta ve kemik erimesi benzer biçimde problemler yaşanmaktadır. Bilhassa de gebelik – emziklilik ve menopoz döneminde sigara kullanan bayanların ihtimaller içinde kemik kayıplarına karşı dikkatli olmaları ve gerektiği takdirde kalsiyum takviyesi kullanmaları önerilir. Ek olarak, sigara kullanan bireylerin sigara dumanına maruz bıraktığı evlatlarının da kemik gelişimini negatif etkilediğini unutmamalıdır.

DAHA KANLI CANLI OLMAK İÇİN ‘DEMİR’ 

Demirin, vücuttaki başlıca görevi her sağlıklı hücrenin gereksinim duyan oksijenin kanda taşınmasıdır. Kan hücrelerinin yapısındaki demir C vitaminiyle beraber alındığında emilimi 2-3 kat artar. Fakat bir çok sigara içen fert sigaranın yanında çay-kahve benzer biçimde demir emilimini engellemiş olan içecekler tükettiğinden sigara içen bireylerde demir eksikliğine sık rastlanır.

KİLO ALMADAN DA SİGARAYI BIRAKABİLİRSİNİZ 

 

Meydana getirilen emek harcamalar sigara bıraktıktan sonraki ilk aylarda kiloda artış olabileceğini gösteriyor. Bunun sebebi ise nikotinin vücudumuzdan uzaklaşması sebebiyle metabolik hızda bir miktar azalma yaşanıyor olması. Fakat bu durumda yavaşlayan metabolizma için tertipli bir egzersiz programına adım atmak kilo almanızı engeller.

SAKIZ ÇİĞNEYİN

Araştırmalar spor icra eden bireylerin, sigarayı bırakma başarısının iki kat fazla bulunduğunu gösteriyor. n Sigaranın bırakılmasıyla kan şekeri dengesi bozuklukları yaşanabilir. Bu yüzden ara ve ana öğünler yaparak tertipli beslenmek kilo kontrolünüzün sağlanmasına destek verir. n Kilo artışındaki öteki bir sebep ise alışkanlık haline gelen sigara içme davranışının yerine (el alışkanlığı sebebiyle) kişinin atıştırmalık gıdaları koymasıdır. Bu durumu sakız çiğneyerek yada oldukça düşük kalorili olan yeşil sebzeleri atıştırmalık olarak kullanarak kilo alımının önüne geçmek mümkün. n Kafeinli içecekler sigara içme duygusu uyandırabilir. Bu yüzden kahve, çay tüketiminizi de sınırlandırmanız ve bolca su tüketmeniz bu duruma destek verir.  n Sigara içen bir fert sigarayı bıraktığında tat duyuları daha oldukça lezzet almaya başlayacağından iştah artar. Yiyecek sonrası sigara içilemeyeceğinden sonlanma işlemi olarak diş fırçalamak yada naneli sakız kullanmak iyi bir tercihtir.  n Tokluk hissini yaratmak adına vitamin ve mineralce de varlıklı sebzelere beslenmenizde yer verilmeli.

Yazar hakkında

saglik

Yorum

Yorum yapmak için burayı tıklayın