Ana sayfa » Sağlık » Hepatit C tedavi edilmezse karaciğer kanserine yol açabilir
Sağlık

Hepatit C tedavi edilmezse karaciğer kanserine yol açabilir

İHA’nın haberine bakılırsa, İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, kronik Hepatit C hastalığı bulunan kişilerin yüzde 60’ında karaciğer hastalığının başladığını ve tedavi edilmezse siroz ve karaciğer kanserine yol açabileceğini söylemiş oldu. Gümürdülü, “Hepatit C için aşı bulunmamaktadır. Hepatit C, çoğu zaman emareye haiz değildir ve bu yüzden kurnaz ilerleyerek ölümcül olabilir” dedi.

Hepatit C’nin, Hepatit C Virüs (HCV) enfeksiyonu sonucunda meydana gelen bir karaciğer hastalığı bulunduğunu belirten Gümürdülü, “HCV çoğu zaman kan kanalıyla bulaşır. Hepatit C akut yada kronik olabilir. Akut Hepatit C’de mikroorganizma vücuda girdikten sonraki 2- 6 ay içinde olan kısa süreli bir hastalıktır. Kişilerin çoğunda kısaca oransal olarak yüzde 75-85’inde akut Hepatit C enfeksiyonu kronik Hepatit C enfeksiyonuna dönüşür. Kronik Hepatit C yaşam boyu devam edebilen; siroz, karaciğer kanseri benzer biçimde ciddi sağlık problemlerine dönüşür ve hatta ölüme yol açabilen bir hastalıktır” diye konuştu.

“Kan yoluyla bulaşıyor”

Hepatit C’nin çoğu zaman kan kanalıyla bulaştığını ifade eden Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, kan kanalıyla bulaşma riski yüksek olan bu virüs için lüzumlu önlemlerin alınmasını isteyerek, şu şekilde devam etti: “Bilhassa sık kan nakline gerekseme duyan hemofili ve diyaliz hastaları ile uyuşturucu bağımlıları, gayri meşru cinsel ilişkiye girenler ve kafi taramalardan geçmemiş kan alıcıları bir risk altındadır. Hastalık, aynı kaptan yiyecek yemekle, ortak besin yada su tüketilmesiyle, emzirmeyle, sarılmakla, öpüşmek ve tokalaşmakla; öksürmek, aksırmak, aynı tuvaleti kullanmak, havuza girmek, aynı araçta gezi etmek benzer biçimde yollar ile bulaşır.”

HCV’nin çoğu zaman enfekte kişinin kanının sıhhatli kişinin vücuduna girmesi ile bulaştığını vurgulayan Gümürdülü, sağlık çalışanlarının kullandıkları iğnelerin vücutlarına batmasıyla ya da anneden bebeğe geçebileceğini kaydetti.

“100 kişiden 1’i sirozdan yada kanserden ölüyor”

Kronik hepatit C hastalığı bulunan kişilerin yüzde 60’ında karaciğer hastalığı başladığını hatırlatan Gümürdülü, yüzde 20’sinde de 20 yıl içinde siroz geliştiğini söyledi. Hastaların yüzde 1’nin siroz yada karaciğer kanserinden öldüğünü bildiren Gümürdülü, bu süreçte bilhassa alkol ve doktorun önermediği bitkisel her türlü ilaçtan uzak durulması icap ettiğini aktardı.
Hepatit C’nin de Hepatit B benzer biçimde belli başlı emareleri bulunduğunu açıklayan Yüksel Gümürdülü, akut hepatit C hastalarının ortalama yüzde 70-80’ninde hiçbir emare olmasa da genel olarak hastalığın; ateş, halsizlik, iştahsızlık, bulantı-kusma, ciltte sarılık, idrar renginde koyulaşma ve eklem ağrısıyla ortaya çıkabileceğini söylemiş oldu.

“İlaç ile tedavi mümkün”

Hepatit C’nin teşhisi ve tedavisi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Gümürdülü, şunları söylemiş oldu: “Ilk olarak tarama testi olarak kanda HCV’ye karşı oluşmuş antikoru saptayan bir tarama testi (Anti-HCV) istenmektedir. Netice pozitif çıkarsa ikinci bir kontrol ile doğrulama yapılmaktadır. Anti-HCV testinin pozitif çıkması kişinin HCV ile karşılaştığını gösterir, sadece enfeksiyonun devam edip etmediğini göstermez. Eğer bu kontrol Hepatit C, RNA testi ile doğrulanırsa korkmaya gerek yok. 10 yıl ilkin tedavi mümkün değildi bir ihtimal; fakat şimdi mümkün. Bilhassa günümüzde tedavisi mevcuttur ve ağızdan alınan haplarla hastalık yüzde yüze yakın oranda iyileşme gösteriyor.”

Kaynak: http://www.haberturk.com/hepatit-c-tedavi-edilmezse-karaciger-kanserine-ve-siroza-yol-acabilir-1851939

Yazar hakkında

saglik

Yorum

Yorum yapmak için burayı tıklayın