Ana sayfa » Sağlık » En etkili antidepresan balık
Sağlık

En etkili antidepresan balık

Bolca oranda omega-3 yağ asitleri içeren balık; hafızayı güçlendiriyor, uyku sorununu gideriyor ve depresyona karşı kalkan oluyor.

Denizlerde av yasağına sayılı günler kala, çeşit çeşit balıklar tezgahları süslüyor. Üç tarafı denizlerle çevrili türkiyemizde; bugünlerde kefalden kalkana, kayabalığından gümüşe ve mercana kadar pek oldukça balık çeşidi bulunurken; sofralarda çoğunlukla yer edinen hamsi, istavrit ve levrek sürem kapanmadan sağlık vaad ediyor.

KIZARTMADAN UZAK DURUN

Haftada minimum 2 gün balık tüketilmesini öneren Beslenme ve diyet Uzmanı Sevinç Ceylan “Tüm balıklar birer sağlık deposu. İnsanların kafi oranda alamadığı birçok gıda ögesini içeriyor. Vücudumuzu ve beynimizi kuvvetlendirirken, birçok hastalık riskini de önlüyorlar. Yalnız balığı kızartma değil, fırında ya da buğulama olarak yapmak yararlı” diyor. Beslenme ve Rejim Uzmanı Neşe Ceylan, balığın en etkili faydalarını söyledi, önemli ikazlar ve önerilerde bulunmuş oldu.

Depresyonu önlüyor 

Günümüzde antidepresan kullanımı hızla artarken, pek oldukça şahıs kendisini tükenmiş, mutsuz ve karamsar hissediyor. Meydana getirilen emek harcamalar, yiyip içtiklerimizin bedensel açıdan olmasıyla birlikte ruhsal açıdan da sağlığımıza direkt tesir yaptığını gösterirken, tertipli balık tüketiminin şu demek oluyor ki balıktaki omega-3 yağ asitlerinin depresyonu önlemede önemli katkı sağladığını ortaya koyuyor.

Çocuklarda astım riskini azaltır 

Beslenme ve Rejim Uzmanı Sevinç Ceylan “Balık yüksek kalitede proteinle varlıklı vitamin ve mineraller (A, D, B1, B3, B6 ve B12 ile çinko ve iyot) içermektedir. Birçok faydasının yanında, meydana getirilen emek harcamalar balığın çocuklarda astıma yakalanma riskini yüzde 24 azalttığını ortaya koymaktadır” diyor.

Uyku kalitesi sağlıyor

Uyku bozukluğu dünya genelinde bir hastalık. Altında yatan pek oldukça niçin var. Araştırmacılara gore D vitamini eksikliği de onlardan biri. Balık, birçok insanda eksikliği olan, yağda çözünen D vitamini için iyi bir kaynak. Bilhassa somon şeklinde yağlı balıklar yüksek oranda D vitamini içeriyor.

KALBİ KORUYOR

Sıhhatli bir kalp için balık, en iyi gıdalardan biri. Haftada iki gün tertipli balık tüketimi kalp krizi, inme ve kalp hastalıklarından ölüm riskini en aza indiriyor. Amerikan Kalp Birliği haftada 2 kez balık yenilmesini önerirken, araştırmalar bilhassa daha yağlı balıkların daha çok omega-3 içinde ne olduğu olduğundan kalp sağlığı açısından daha yararlı olduğuna işaret ediyor.

Hafızayı kuvvetlendirir

Beyin fonksiyonlarının güçlenmesini elde eden balık, hafızayı da kuvvetlendiriyor. Beyinde gri madde adında olan bölüm, bilgiyi işleyen nöronlar içeriyor, anıları depoluyor. Çalışmalara gore her hafta tavsiye edilen oranda balık tüketmek, duyguları ve hafızayı düzenleyen beynin merkezindeki bu gri maddenin işlevini artırıyor.

Göze yararlı

Bilgisayar başlangıcında gün boyu çalışmak ve akıllı telefonlarda geçirilen uzun süreler sonucunda gözlerimiz iyice yıpranıyor, bozuluyor. Balık gerek çocukluk ve gençlik gerekse yaşlılık döneminde görme fonksiyonlarını korumaya katkı sağlıyor. Öte taraftan görme bozukluğu ve körlüğe sebep olan makula dejenerasyonu olarak adlandıran hastalık bilhassa yaşlı bireylerde sık görülürken, meydana getirilen emek harcamalar,  tertipli balık tüketiminin hanımlarda bu riski yüzde 42 azaltabildiğini gösteriyor.

Anne karnında gelişimi destekliyor

Hamilelerin haftada 2 gün tertipli balık tüketmeleri oldukça önemli. Omega-3 açısından varlıklı olan balık, anne karnında bebeğin bilhassa beyin ve göz sağlığı başta olmak suretiyle gelişme ve gelişmesini destekliyor. Fakat bazı balıklar civadan yüksek olabileceği için beyin gelişiminde problemlere yol açabileceğinden Beslenme ve Rejim Uzmanı Sevinç Ceylan “Hamilelikte haftada 340 gramdan fazla olmayan balıklar (somon, sardalye, deniz alabalığı vb) tercih edilmelidir. Hamileler bilhassa pişmemiş yada pişmemiş (suşi) balıkları fetüse zarar verebilecek mikroorganizma içerebilecekleri sebebiyle tüketmemeliler” diyor.

Yazar hakkında

saglik

Yorum

Yorum yapmak için burayı tıklayın